FREE Shipping on orders over $100 | FREE Delivery in North Jersey

NEW COLLECTION: Italian American

  • Italian American Cookbook Collection
    Regular price
    $125.00 USD
    Sale price
    $125.00 USD
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Burlap & Barrel Tomato Powder
    Regular price
    $9.00 USD
    Sale price
    $9.00 USD
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Italian American Cheese Package
    Regular price
    $33.00 USD
    Sale price
    $33.00 USD
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Microplane Professional Series Grater (Fine)
    Regular price
    $20.00 USD
    Sale price
    $20.00 USD
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Tutto Calabria 'Nduja
    Regular price
    $7.00 USD
    Sale price
    $7.00 USD
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Kazzen Crushed Dried Chile Flakes
    Regular price
    $10.00 USD
    Sale price
    $10.00 USD
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Caputo Durum Flour - Semola di Gran Duro
    Regular price
    $9.00 USD
    Sale price
    $9.00 USD
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Caputo "00" Flour
    Regular price
    $9.00 USD
    Sale price
    $9.00 USD
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Moretti Semola di Gran Duro
    Regular price
    $7.00 USD
    Sale price
    $7.00 USD
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Gnocchi Paddle
    Regular price
    $9.00 USD
    Sale price
    $9.00 USD
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Pasta and Pastry Wheel
    Regular price
    $8.00 USD
    Sale price
    $8.00 USD
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Facklemann Pasta Roller Machine
    Regular price
    $50.00 USD
    Sale price
    $50.00 USD
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Organic Farro - River Valley Community Grains
    Regular price
    $10.00 USD
    Sale price
    $10.00 USD
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Cannoli Molds (Set of 4)
    Regular price
    $6.00 USD
    Sale price
    $6.00 USD
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Spicewalla Fennel Seeds
    Regular price
    $7.50 USD
    Sale price
    $7.50 USD
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out

Testimonials

Larderie has really opened up my cooking options. I never thought that glass noddle soup would become a weekly staple in our home, but the selections have been wonderful to really expand my options. Also, the sheer amount of joy I get from opening up the box and seeing beautiful ingredients and a wonderful book to discover can’t be overstated. In a time when it can feel like Groundhog Day, having all the tools I need to create something new and different is nourishing to my soul.

Brittany

I really love the creativity this influences. It’s changed the way I look at my options. It’s changed the spice plans and marinades that I do for meat and veg. And it’s made me more confident in approaching things from a different culinary point of view.

Jay

I'm an experienced cook who loves to experiment in the kitchen but it can be hard to jump into a new cuisine with [unfamiliar] ingredients. Having a beautifully curated box full of handpicked special ingredients and a book I know will be easy to use has helped me get outside my comfort zone and introduced me to some new flavors and techniques that have been really simple to integrate into my regular cooking rotation.

Theo

Blog posts